Almanca, Almanya “Keşke”lerinle yüzleş bugün... - ALMANCAX

Täna silmitsi oma sooviga ...

• 1166 Vasta
  • 212148 kuvamised

0i liige ja 1i külastaja vaatab.

ATA

• külaline
Täna silmitsi oma sooviga ...
« : 10. detsember 2008 kell 02:19 »
Hadi her şeyi bir kenara bırak...bir mum yak ve içiyorsan bir de sigara...kapat gözlerini ve bütün “keşke”lerinle yüzleş bugün...
Hayatın sana küstüğü anları düşün ve onlara neden olan “keşke”lerini... hadi yüzleş... yüzleş ki; her “keşke” yi bir “iyi ki”ile sıvayabilesin.Yüzleş ki yarın “ben bugün yeniden doğdum”diyebilesin.
Yaşamın senden aldıklarını...senin ondan çaldıklarını...her şeyden öte yaşadıklarını düşün...her “keşke”nin yerine bir iyi koy yaşadığın anlara ve anları böl yıllara...hadi “keşke”lerini say, senin için yüzlerce “keşke”nin karşısına bir “iyi ki” koy yaşanan anlara inat... hadi tart...ve düşün hangisi ağır diye.
Ne çok şey almıştır zaman ve ne çok şeyi tüketmiştir farkına varmadan. insan en çok kaybettiği değerler için ağlar ve en çok yitik zamanlarda bıraktığımız “keşke”leri yaşarız ömrümüzde. Ne çoktur dilimizdeki yeri ne çok anlam saklarız bu tek kelimede, ne büyük bir sırdır yüreğimizde son nefese kadar taşımamız gereken. Peki ya “iyi ki” saklamak zorunda olmadığımız en karanlık gecede bile bize ışık olan, herkesle paylaştığımız kaç tane “iyi ki” var hayatımızda...
Sen her gece mumlar yakarsın ve ağlarsın en saf yanınla... ama “keşke”ler yapışır yakana.bir tünel olmalıdır hayatın karanlığında, ışığa uzanan bir dehliz...ne kadar yakındır oysa beklenen ışık, görürsün, ama yaklaştıkça kaybolur hayattaki “keşke”lerin gölgesinde.Bütün renkler yitirir anlamını,bütün anlamlar kaybolur...kendini en mutlu hissettiğin anda bile bir “keşke”çıkar karşına seni umutsuzluğa sürükleyen...
İçeriyi “iyi”ki olan hiçbir “keşke” yoktur
Hadi her şeyi bir kenara bırak...bütün “keşke”lerin karşısına tek bir tane “iyi ki”koy...kapat gözlerini... ve düşün...
“keşke”ler ıslıkla “iyi ki”ler yumrukla yıkılır unutma Hadi “iyi ki” askerlerinde bir ordu kur kendine.bütün “keşke”lere savaş aç...pusuya düşür onları...denizden geçemiyorsan,karadan yürüt gemilerini.Kavgada namertlik yoktur unutma.Varsın senin için kalleş desinler.Sırtından kurşunla onları.Sonra bir dar ağacı kur yüreğinde,
geri kalan bütün “keşke”leri idamla yargıla ve as...yürü ardında bakmadan,başın dik olsun,muhteşem bir savaş kazanmış muzaffer bir komutan edasıyla yürü.Adımların hiç tereddüt etmesin “iyi ki”lere giderken.“zorbalar görünüşte galiptir” unutma...
Çünkü keşkeler yok artık... yokuş yok...viraj yok...artık ömrünün her karesini dilediğin renge boyayabileceğin bir yol var önünde. hep “iyi ki”lere uzanan hep “iyi”lerin olduğu.boya dilediğince boya...her umut ayrı bir renk,her hayal bir desendir avuçlarında unutma.
Yaşam bir düş değildir.hangi rüyayı görmek istiyorsan onu hayal edersin ve kapatırsın gözlerini.bırak hayat bütün “keşke” yapraklarını döksün takviminden.dünün hükmü dünde kalmıştır çünkü;
Tek kural vardır yaşamda “DÜşÜN...İNAN...BAşAR...”
Hadi her şeyi bir kenara bırak... bir mum yak ve içiyorsan bir de sigara... birleştir kirpiklerini ve yeniden öğret gözlerine “iyi ki”leri görmeyi.
Eline bir sözlük al önce KEş sonra İYİ kelimelerinin anlamına bak.hadi karar ver...
Hangisini daha hoş geliyorsa kulağına yarın sabah onları kat hayatına... ... ... olur mu... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

offline esma 41

• almancax Fanatiker
  • Sõnum: 7382
  • Tase 560
  • Kõik, mida ma olen kogenud ... Tänan, kasvab koos sinuga
Ynt: “keşke”lerinle yüzleş bugün...
« Vasta #1: 10. detsember 2008 kell 02:29 »
Artik bir keske Bölümümüzde var.
Ataan Bey  cok güzel bir paylasim olmus , cokta uygun.  :)

Okumktan zevk aldim gercekten.

Düsündüm de benim hayatimda da "keske" lerden  cok "iyiki" ler var .
Bunun icin ALLAH a cok sükrediyorum ...

Täname veel kord jagamise eest.
1+ Beitrag emeginize saglik.  :)
Maailm on fänn. Kuni elu on lühike. Kuna paljud ülesanded on vajalikud. Nii kaua kui siin võidetakse elu igavesti. Kuna maailm ei ole hüljatud. Kuna külalismaailmas on üsna kohtunik ja Kerim. Kuna ei hea ega halb ei jää karistamata. Kuni kahjutu tee on kahjulik tee jõukas. Kuna maised sõbrad ja auastmed on kuni haua väravani.

Muidugi, ta on kõige õnnelikum, Ärge unustage ka edaspidi maailma Ta ei ohverda oma maailma pärast, Ärge rikkuge igavest elu maise elu jaoks, Las ta ei hukku oma eluga, Las ta peab end külaliseks ja tegutseb vastavalt külalistemaja omaniku korraldustele, lase tal avada haua uks ja astuda saadet-i igavikku.
Risale-i Nur (kirjad)

ATA

• külaline
« Vasta #2: 10. detsember 2008 kell 02:35 »
Çok Sevindim Esma Hanım, 
Burda Keşkelerimizi Paylaşıp Onları ''İyi ki'' ye çevirelim O Zaman :)

offline esma 41

• almancax Fanatiker
  • Tase 560
« Vasta #3: 10. detsember 2008 kell 02:37 »
Çok Sevindim Esma Hanım, 
Burda Keşkelerimizi Paylaşıp Onları ''İyi ki'' ye çevirelim O Zaman :)

Cok iyi fikir bence ...

Kui ainult bu Konu daha önce acilsaydi....  :)

ATAAN bey benim yazdigim keskeli cümleyi bir iyiki li cümleye  cevirseniz  , bir zahmet.  :)
Maailm on fänn. Kuni elu on lühike. Kuna paljud ülesanded on vajalikud. Nii kaua kui siin võidetakse elu igavesti. Kuna maailm ei ole hüljatud. Kuna külalismaailmas on üsna kohtunik ja Kerim. Kuna ei hea ega halb ei jää karistamata. Kuni kahjutu tee on kahjulik tee jõukas. Kuna maised sõbrad ja auastmed on kuni haua väravani.

Muidugi, ta on kõige õnnelikum, Ärge unustage ka edaspidi maailma Ta ei ohverda oma maailma pärast, Ärge rikkuge igavest elu maise elu jaoks, Las ta ei hukku oma eluga, Las ta peab end külaliseks ja tegutseb vastavalt külalistemaja omaniku korraldustele, lase tal avada haua uks ja astuda saadet-i igavikku.
Risale-i Nur (kirjad)

ATA

• külaline
« Vasta #4: 10. detsember 2008 kell 02:40 »
Cok iyi fikir bence ...

Kui ainult bu Konu daha önce acilsaydi....  :)

ATAAN bey benim yazdigim keskeli cümleyi bir iyiki li cümleye  cevirseniz  , bir zahmet.  :)

İYİ Kİ BU KONU BUGÜN AÇILMIş  :)

offline esma 41

• almancax Fanatiker
  • Tase 560
« Vasta #5: 10. detsember 2008 kell 02:43 »
İYİ Kİ BU KONU BUGÜN AÇILMIş  :)

Evet haklisiniz ... IYI KI:)

Risale-i Nur (kirjad)

ATA

• külaline
« Vasta #6: 10. detsember 2008 kell 02:45 »
Keşkesi Olan Arkadaşlarımızı Bekliyoruz
Cümlelerini ''İYİ Kİ'' ye Çevirmek İçin
:)

offline ... mõistatus ...

• almancax Fanatiker
  • Sõnum: 14515
  • Tase 175
  • Sugu: Daamid
  • Midagi pole sama ...
Ynt: “Keşke”lerinle yüzleş bugün...
« Vasta #7: 10. detsember 2008 kell 03:05:53 »
ben direk iyiki yazsam... ;D ;D

İYİKİ BEN VARIM İYİKİ DOĞMUşUM VE İYİKİ SİZLER VARSINIZ...!!

esma abla bendede senin gibi çok "kui ainult"m yok bişeylerin iyi yönleri mutlaka vardır bu yüzdende hep "õnneks" derim... ;D

ama bazen her insan gibi(çok normal olarak) "keşke"lerimde olmuyo değil ama bazen... : haha:

ATAAN bey sizede teşekkür ederim bu konu için.. ;D arada "keşke" dedikçe buraya gelir yazarım ve onları "iyi ki"ye çeviririz hep birlikte häbi :)

offline esma 41

• almancax Fanatiker
  • Tase 560
« Vasta #8: 10. detsember 2008 kell 03:17:43 »
Kui ainult simdi cikmasaydin mystery .  :)

Risale-i Nur (kirjad)

ATA

• külaline
« Vasta #9: 10. detsember 2008 kell 03:54:08 »
Hea Geldin Mystery, Tekrar Merhaba Diyebilmek İçin ''Hoşcakal'' Dememiz Lazım  ;)

kirsehirxnumx

• külaline
« Vasta #10: 10. detsember 2008 kell 03:55:42 »
benim hayatimda keskelerr coooook
aklima geldikce yazarim  ;D

Saksa tõlge | Saksa keele õppimine | Saksa numbrid | Saksa saksa tutvustus
Saksa päevad | Saksa kelimeler | Saksa laulud | Saksa värvid | Foorumi arhiiv

TOETATAVAD KEELED: Afrikaans Albanian Amharic Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Cebuano Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Corsican Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Frisian Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hausa Hawaiian Hebrew Hindi Hmong Hungarian Icelandic Igbo Indonesian Irish Italian Japanese Javanese Kannada Kazakh Khmer Korean Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Lao Latin Latvian Lithuanian Luxembourgish Macedonian Malagasy Malay Malayalam Maltese Maori Marathi Mongolian Myanmar (Burmese) Nepali Norwegian Pashto Persian Polish Portuguese Punjabi Romanian Russian Samoan Scottish Gaelic Serbian Sesotho Shona Sindhi Sinhala Slovak Slovenian Somali Spanish Sudanese Swahili Swedish Tajik Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Uzbek Vietnamese Welsh Xhosa Yiddish Yoruba Zulu